Latvijas dzīvnieku aizsardzības biedrības īpašu uzmanību Starptautiskajā Dzīvnieku aizsardzības dienā šogad aicina veltīt joprojām neatrisinātai dzīvnieku NE-aizsardzības problēmai Latvijā, proti, dzīves apstākļiem dažādu sugu dzīvniekiem tā saucamajos “mini zoodārzos”. Latvijā spēkā esošais normatīvais regulējums neparedz tādas dzīvnieku turēšanas vietas kā “mini zoodārzi” vai mazie, privātie zoodārzi. Latvijā ir reģistrēti 4 zooloģiskie dārzi, kuros tiek ievērotas prasības dažādu sugu dzīvnieku turēšanai un eksponēšanai publiski. Diemžēl pēdējos gados Latvijā ir pieaudzis tā saukto “mini zoodārzu” skaits. Zem nosaukuma “mini zoo” piedāvā savvaļas dzīvnieku apskatīšanas un pat ballīšu norises vietas “pakalpojumus”. Uz šīm vietām tiek aicināti skolēni rudens ekskursijās, taču ne visās vietās dzīvnieki tiek turēti atbilstoši sugu vajadzībām.
Savvaļas sugu dzīvniekiem nav nodrošinātas tādas labturības prasības, kādas paredz Padomes Direktīva 1999/22/EK attiecībā uz savvaļas dzīvnieku turēšanu zooloģiskajos dārzos un Latvijā saskaņā ar Direktīvas prasībām pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr.1033 “Prasības savvaļas sugu dzīvnieku turēšanai zooloģiskajā dārzā un prasības zooloģiskā dārza izveidošanai un reģistrācijai”. Savvaļas sugu dzīvnieku turēšanas vietu darbība neatbilst zooloģiskā dārza pamatfunkcijām – sugu saglabāšanas, pētniecības un izglītības programmu nodrošināšana, savvaļas sugu dzīvnieku reintrodukciju savvaļā. Šādi objekti ar regulējumu Dzīvnieku aizsardzības likumā vēsturiski izveidojās 2010. gadā, kad juridiski tika likvidētas dzīvnieku kolekcijas, bet tām nebija pamata reģistrēties kā zooloģiskajiem dārziem (31.03.2010. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 04.05.2010.). Faktiski likumā ar šādu objektu statusu tika izveidots “īslaicīgs regulējums”, lai kolekcijās esošos dzīvniekus nevajadzētu likvidēt vai pārvietot.
Kā redzams, savvaļas dzīvnieku turēšanas vietu skaits ne tikai nav samazinājies, bet pat pieaudzis, pieaugot dzīvnieku skaitam, kas tiek turēti neatbilstošos apstākļos un dzīvnieku labturībai neatbilstošiem mērķiem. Dzīvnieku aizsardzības biedrības regulāri saņem informāciju par šādām vietām, kuras nav savvaļas sugas dzīvniekam piemērotas vai arī kurās notiek izklaides pasākumi savvaļas sugu dzīvnieku klātbūtnē. Aicinām arī iedzīvotājus iesūtīt lolojumdzivnieki.lv@gmail.com fotogrāfijas no “mini zoo” apmeklējumiem, lai palīdzētu apkopot informāciju par situāciju “mini zoo” dažādās Latvijas vietās.
Latvijas dzīvnieku patversmju, dzīvnieku aizsardzības organizāciju un brīvprātīgo palīgu sadarbības Memoranda dalībnieki aicina sakārtot normatīvo regulējumu tā, lai dzīvnieku turēšana vietās, kurās vēlās veikt zooloģisko dārzu funkciju, būtu atbilstoša un juridiskais statuss šo vietu īpašniekiem uzliktu tādus pašus pienākumus kā zooloģisko dārzu turētājiem.
Photo by topcools tee on Unsplash
——————————————————————————————————————
Memorands par Latvijas dzīvnieku patversmju, dzīvnieku aizsardzības organizāciju un brīvprātīgo palīgu sadarbību parakstīts 2023. gada 27. oktobrī. Memorandā ir apvienojušās dzīvnieku aizsardzības organizācijas un brīvprātīgie palīgi, lai veidotu koordinētu sadarbību nozarē, darbotos kvalitatīvi, saskaņā ar labākās prakses vadlīnijām un starptautiskiem standartiem, kā arī veicinātu Latvijas dzīvnieku aizsardzības nozares sakārtošanu ilgtermiņā. Interesenti Memorandam var pievienoties jebkurā laikā, apliecinot savas darbības atbilstību Memoranda principiem, paziņojot e-pastā lolojumdzivnieki.lv@gmail.com un parakstot Memorandu klātienē vai attālināti. Memoranda teksts ir publiski pieejams vietnē ej.uz/memorands-lolojumdzivnieki.