Seko mums: Instagram Facebook Twitter
  Draugi
  • Arčers
  • Binders
  • Borisa un Ināras Teterevu fonds.
  • RIX
  • Royal Canin
  • DinoZoo
  • Zoo Centrs
  • Ķepa uz Sirds

Labdien!
20. novembrī apritēja tieši 3 gadi, kopš mūsu ģimenei pievienojās Trollis (patversmē pazīstams kā Figaro), šajā sakarā daudz pārdomu un emociju, varbūt palīdzēs kādam, kurš vēl svārstās.
Visumā par šiem 3 gadiem varētu uzrakstīt romānu, iespējams pat turpinājumos, jo vēl ar vien turpina atklāties arvien jaunas un jaunas interesantas mūsu suņuļa īpašības. Bet, ja īsumā – Trollītis ir 100% mūsu suns. Gribas cerēt, ka arī Trollis teiktu, ka esam 100% viņa cilvēki.
Izlemjot vest mājās suni, domājām, ka apzināmies, ka mūsu dzīve mainīsies. 3 gadus vēlāk godīgi varu teikt –patiesībā mēs neko neapzinājāmies:).
Mūsu gaužam īpatnējais sunītis kaut kā tik ļoti piesaistīja sev visu enerģiju, fantāziju, empātiju utt., ka mans ķermenis, acīm redzot, noticēja, ka esam adoptējuši bērniņu un rīkojās atbilstoši – pusgadu pēc Trollīša ierašanās, pēc daudzu gadu bezjēdzīgiem mēģinājumiem, pieteicās mūsu bērniņš. Principā ar to jau pietiktu, lai izjustu bezgalīgu pateicību.
Grūtniecība, maigi sakot, nebija viegla un bija daudz tādu dienu, kad es noteikti būtu palikusi gultā un pavisam noteikti nedotos pastaigā, ja ne Trollis. Tā nu mēs ar Trollīti, kurš lieliski saprata, ka situācija ir mainījusies un tagad ar mani jāapietas ļoti saudzīgi, turpinājām savas garās pastaigas. Pēc bērna piedzimšanas neirologs brīnījās, kā grūtniecības sarežģījumi nav atstājuši nekādas skābekļa bada sekas, vienīgais izskaidrojums – daudzās stundas, kas pavadītas klaiņojot apkārt ar manu iespaidu kāro sunīti. Tā nu mūsu ģimenē tiek uzskatīts, ka Trollis ir pelnījis pilnīgi un absolūti jebko, ko sirds kāro, ja tas principā ir iespējams.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Varētu domāt, ka rezultātā Trollis varētu būt ļoti izlutināts un nevadāms suns, bet realitāte ir tāda, ka otru tik saprātīgu un “sarunājamu” suni es neesmu redzējusi nekad mūžā. Turklāt, viņš ļoti ātri mācās, pieņem dažādas izmaiņas situācijā.
Protams, pieņemt to, ka viņš vairs nav vienīgais mīlulītis, Trollītim bija ļoti grūti. Kādu brīdi viņš pat pārstāja izdot skaņas (Trollis gaudo, kad ir ļoti priecīgs, urkšķ, kad kaut ko ļoti grib utt.). Bet, laikam ejot, viņš ir atradis savu vietu šajā shēmā un atkal ir priecīgs. Atklājās, ka no mazuļa sunim ir savs labums – bērnam bieži ir ēdiens, kuru suns labprāt gribētu. Atliek tikai būt pacietīgam. Vai veiklam…
Ar bērna ienākšanu ģīmenē, no sākta gala ļoti pieskatījām, lai a) suns nejustos pamests; b) sunim būtu droša vieta, kur vajadzības gadījuma paslēpties no bērna; c) bērns saprastu, ka suns ir dzīva būtne, kuru jārespektē; c) bērns un suns nekad nekontaktētos nekontrolēti. Šī brīža situācija ir tāda, ka suns izturas pret bērnu ar augstsirdīgu iecietību un zināmu aizbildniecību, bet bērns pret suni izturas kā pret ģimenes locekli un ļoti pieskata, vai Trollim tiek dots pietiekami daudz gardumu. Pastaigas laikā arguments: “Iesim, bērnam te nav interesanti” vai “Pagaidīsim, suns te grib parakt” pārsvarā pārliecina adresātu.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Protams, garās pastaigas palika spēkā, bet ar zināmām niansēm. Līdz bērna piedzimšanai Trollītis katru dienu staigāja vismaz 3, bet parasti tomēr 4 – 6 stundas dienā. Pēc mazuļa ierašanās, protams, tas vairs nebija tik viegli organizējams, sākumā mēs mēģinājām pieradināt Trolli vakara pastaigās iet ar citu viņam pazīštamu un patīkamu cilvēku. Suņulis kategoriski atteicās un nebija ar mieru pat nokārtoties tādās “nepareizās” pastaigās. Pēc pāris nedēļām sapratām, ka suns ir ar mieru varaka pastaigas ļoti saīsināt, ja tikai tajās var doties ar kādu no mums. Pie ta arī palikām. Tagad staigājam 2 – 3 stundas, bet tikai 1 no pastaigām tagad ir gara.
Kopš esmu atgriezusies darbā, bet meita uzsākusi bērnudārza gaitas, trijatā pastaigājamies tikai nedēļas nogalēs, bet suns ir ļoti nemierā, ja plāni mainās un arī kādā brīvdienā savā garajā pastaigā Trollis dodas ar manu vīru. No tā es secinu, ka patiesība viņam nav nekādu īpašo iebildumu pielāgoties bērna diktētajam pastaigas ritmam – ir sava jautrība.
Protams, kādā brīdī bija bažas par pastaigu organizāciju trijatā, bet viss atrisinājās ļoti vienkārši – slings, ergosoma un tagad, kad meita grib iespēju pati skriet ar kājām, rati bērnam un pie jostas piekabināma saitīte sunim padara mūs pietiekami mobilus.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Trollim vislabāk patīk ilgas, bet nesteidzīgas pastaigas pa dažādiem maršrutiem, lai varētu parakt, paķert peles, padzenāt vārnas, saostīties ar pēc iespējas dažādiem suņiem, kaut ko papētīt, kaut kur sabīties, kaut kur padraudzēties. Viņš ir dzīves baudītājs. Cenšamies gādāt, lai viņam vienmēr būtu pietiekami iespaidu. Pa šiem 3 gadiem ir iemācījies nebaidīties no dzīvās pilsētas satiksmes, smagajiem auto un tramvajiem, salūta, šāvieniem, negaisa. Ļoti svarīgi, ka sunītis tagad prot darīt zināmu, ka kaut ko grib, un ko konkrēti grib – šīs prasmes apgūšana aizņēma vairāk kā gadu. Trollītis ir ideāls dzīvoklī dzīvotājs – negrauž neko, kas nav paredzēts graušanai, nerej un negaudo, būdams viens mājās. Pavadot vasaras ārpilsētā, bauda gulēšanu ārā, tomēr dod priekšroku situācijai, kad var tikt arī iekšā, ja naktī paliek neomulīgi vienam.
Mūsu sākotnējās fantāzijas par sportošanu kopā izgaisa ļoti ātri – Trollim nepatīk ātrums, kaut arī viņš, protams, ir ļoti izturīgs. Vienīgas sportiskās aktivitātes, kurās Trollītis piedalās, ir slēpošana mežā un veloizbraucieni (braucot piekabē). Kopumā tas nozīmē tikai to, ka mēs tagad sportojam citādāk, kā pirms viņa ienākšanas mūsu mājās.
Domāju, ka kopumā mēs visi 4 esam izvilkuši laimīgo biļetīti – mēs ar vīru esam tikuši ne vien pie zelta suņa, bet arī mazuļa, mazulis aug kopā ar lielisku dzīves skolotāju un jau tagad izturas ar bezgalīgu maigumu ne tikai pret savu ķepaino draugu, bet visām dzīvām radībām, ar kurām gadās tikties. Suns… Ceru un ļoti gribu ticēt, ka dzīve, ko mēs viņam varam piedāvāt, dara viņu laimīgu. Pārsvarā tā arī izskatās.
Lasītājam, kurš šaubās, adoptēt pieaugušu suni vai ne, gribu teikt, ka cilvēks un dzīvnieks var būt bezgala elastīgs, ja vien ir tāda vēlēšanās. Cilvēks var izmainīt savu dzīves veidu visnegaidītākajos veidos un būt laimīgs. Un sunītis labākajos gados var pamazām vien iemācīties pielāgoties visdažādākajiem apstākļiem un apgūt jaunas lietas. Iespējams, ne viss vienmēr nāk viegli un uzreiz un ne viss atbilst fantāzijām par to, ka tas būs, kad mājās būs suns, bet, ja izvēlēts īstais suns, tās var būt ne ar ko nesalīdzināmas attiecības.
Vēlreiz milzu paldies “Labajām mājām”! OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ziņas/Sākums
 
Mājas lapu izstrāde © Guntis.lv