PVD pārtrauc gadiem ilgušu suņu spīdzināšanu Viesatā!

Šobrīd patversmē ir sasniegts skumjš rekords – “Labajās mājās”, kur vietas paredzētas 50 suņiem, parasti vidēji uzturas ap 60-80 suņu, šodien mīt… 148 rējēji. Tuvojoties gada nogalei, jau var prognozēt, ka salūtu un neapdomīgu suņu saimnieku dēļ, četrkāju pulks tikai papildināsies. Bet kas tad tik pēkšņi papildinājis patversmes rejošo iemītnieku skaitu?

Vientuļa sirmgalve savairo 50 suņus

Nule kā Pārtikas un veterinārais dienests no kādām mājām Viesatas pagasta Jaunpils novadā izņēma… 46 savairotus suņus. Suņus, kuri gadiem dzīvoja slēgtā telpā, mīcoties pa nevāktu mēslu slāni vismaz 20 cm biezumā, savā starpā vairojās, kāvās, grauza nost vājākos, kucēnus. Tur dzima kropli suņbērni. Šo suņu baru radīja… viena sirmgalve. Tā kā Latvijā ir tikai pāris patversmes, kurās suņi var mitināties iekštelpās, PVD uzrunāja “Labās mājas”. Beidzot iekļūstot sirmgalves mājā, atklājās, ka izņemšanai prognozēto 20 suņu vietā tur mitinās 50 četrkāji…

Vairāku gadu garumā, cenšoties tanti pierunāt, Tukuma patversmei bija izdevies pa kādam pieaugušam sunim, pa kucēnu metienam no šīm mājām izdabūt. Tā novembra nogalē Tukuma patversmē no neliela koka namiņa Viesatā nonāca jau 150. (simt piecdesmitais!!!) suns, bet neprāts turpinājās.

Slīdot un līdz potītēm mīcoties pa apdullinošas smakas un sūdu pārpilno telpu, lai censtos noķert bailīgos suņus nelielajā telpiņā, tai pat laikā izvairoties no agresīvāko pārstāvju centieniem uzbrukt, mēs, patversmes darbinieki, kas gana daudz cilvēku uzrīkotu vājprātu pret dzīvniekiem jau esam redzējuši, bijām šausmās: kā viena tantīte ir spējusi sapostīt tik daudzu dzīvnieku likteņus?! Turklāt darījusi to daudzu gadu garumā!? Kāpēc kaut kas tāds tika pieļauts? Kāpēc?

20151222_115656

Spīdzinātājiem izdevīgie likumi

Izrādās, mūsu likumdošana ir iecietīga pret dzīvnieku spīdzinātājiem. Pārtikas un veterinārā dienesta inspektores zināja par šo māju, centās kontrolēt situāciju, diemžēl tiesību uzlauzt durvis un ar varu atņemt dzīvniekus PVD nav. Jāsniedz prasība tiesā un gadiem jāgaida, līdz tiesa pieņems lēmumu, turklāt bez pārliecības, ka tiks akceptēta durvju uzlaušana un piespiedu dzīvnieku konfiskācija. Tāpēc šādās vietās, kā izrādās, tiek strādāts pēc pierunāšānas principa. Pa labam, tā teikt. Un beidzot PVD bija izdevies sirmgalvi pierunāt.

Tiesa, vienbrīd redzot, kā viens pēc otra viņas suņi tiek iznesti no mājas, tante iespītējas: nedošu. Neslēpsim, PVD inspektorēm nedzirdot, ņēmām talkā draudus, sak, ja neatdosiet pa labam šobrīd, kad suņi brauks uz patversmi, tur tos atkops, slimos ārstēs utt., tad nākamreiz PVD atgriežoties šeit, visi suņi uz vietas tiks eitanizēti. Saņēmām atļauju turpināt…

Lūdzu, neaizstāviet neprātu!

Domājat, garā vāja, nespēcīga vecmāmuļa? Maldāties! Nākamajā dienā patversmē saņēmām vairākus viņas aizstāvju tālruņu zvanus: kāpēc suņus atņēmāt, kāpēc vismaz dažus neatstājāt? Lūdzu, atdodiet viņas vismīļāko sunīti! Un zvanītāji nebija anonīmas kundzītes draudzenītes. Šo māju saimniece bija iedarbinājusi gana augsta līmeņa ļaudis, kurus nu nekādi nav iespējams iedomāties akceptējam bara suņu dzīvošanu pusbadā līdz ausīm sūdos. Izrādījās, ka neviens no šiem it kā aizstāvjiem nebija bijis šajās mājās, nebija redzējis suņu dzīvesvidi un arī pašus dzīvniekus. Noticot kundzītes teiktajam, ka Tukuma patversme viņu atbalsta, ļaudis nekavējoties tieši PVD pozicionēja kā ļaundarus.

IMGP7944Tukuma patversmes vadītāja Simona Grundule nemaz neslēpa atvieglojumu uzzinot, ka šīs mājas, kas neatrodas Tukuma patversmes juridiskajā teritorijā – cits novads, citas pašvaldības teritorija – tagad teju tukšas. Simona, nespējot naktīs gulēt un gara acīm redzot, kā bars izbadējušos suņu viens otru grauž nost, gadiem atrāva saviem patversmes dzīvniekiem saziedotos līdzekļus, brīvprātīgi veda ēdamo un mājup brauca, ja izdevās tanti pierunāt, ar kārtējo kucēnu metienu azotē. Patversmes mēģinājumi apelēt pie Jaunpilns novada pašvaldības, policijas durvīm bija nesekmīgi, žurnālistu iesaistīšana pārvērtās farsā – kādā TV sižetā šīs mājas saimniece tika pataisīta pat par dzīvnieku glābēju!…

Šobrīd sirmgalves mājās mīt četri suņi. Jā, arī viņus vajadzēja raut ārā, tomēr te nu mums nostrādāja cilvēciskais faktors. Pirmkārt, pieredze liecina, ka šādas vietas tukšas ilgi nepaliek – tante pati sameklēs vai kāds labdaris uzdāvinās sunīti un, ja tā būs nesterilizēta kucīte, ātri vien atkal būs pulks suņu. Otrkārt, palikušie suņsirmgalvji pie šāda dzīvesveida ir pieraduši, kamēr jaunam iedzīvoties – murgs. Treškārt, lai tiešām sirmgalve pilnīgi tukšā mājā sirdsdēstos nenomirtu, četri it kā vismīļākie suņi tad nu tika atstāti.

Lūdzam atbalstī mūs un tukumniekus!

Tukuma patversme apņēmās palikušās kucītes sterilizēt, atkal atraujot ziedotāju līdzekļus saviem aprūpējamajiem. “Labās mājas” lūdz ļaudis palīdzēt tukumieniekiem savākt trīs kucīšu sterilizācijai nepieciešamo summu, kas varētu būt ap 200 Eur un kādiem barības maisiem, ko uz šīm mājām palikušajiem suņiem aizvest.

20151222_115624Arī “Labās mājas”, diemžēl, bet kārtējo reizi spiestas lūgt. Par izņemto suņu barošanu, atblusošanu, attārpošanu (blusu kvantums nenormāls un tārpi, kas no uzpūstajiem suņu punčiem tagad lien ārā – brr…), līdz tiks pieņemts lēmums par dzīvnieku tālāko likteni: konfiscēt un nodot patversmes pārziņā vai, nedod Dievs, atgriezt saimniecei, patversmei tiks samaksāts. Taču ir arī pozīcijas, ko neviens nesedz. Un pie šobrīd lielās pārapdzīvotības patversmē, ikdienas tēriņu līdzekļi kūst kā sniegs saulītē.

Lielai daļai suņu ir nopietnas veselības problēmas, kuras neārstēt, gaidot lēmumu par dzīvnieku tālāko likteni, nedrīkst: demadekoze, aizdomas par kašķi, alerģija, akūti ausu iekaisumi, gremošanas darbības traucējumi utt.. Veterinārārsts pieņēma lēmumu nekavējoties eitanizēt vienu 2 nedēļas vecu kucēnu – neattīstīto dzimumorgānu dēļ puisītis nevar pačurāt, urīns krājas zemādā… Starp izņemtajiem suņiem ir 12 mazi kucēni, 16 pusaudzīši vecumā ap 5- 6 mēnešiem, ar aci redzamas vismaz 3 grūsnas kucītes, kuras teju dzemdēs. Šai “kategorijai” nepieciešama īpašāka aprūpe – kvalitatīva pārtika, novārdzinātajiem kucēniem imunitāti stiprinoši vitamīni, fermenti. Daļu no suņiem, šobrīd ceram, izdosies socializēt un līdz ar to viņu izredzes dzīvot reiz normāla suņa dzīvi pastāv. Taču, lai sāktu šo darbiņu, mums vienkārši nav kaklasiksniņu (visu suņu svars svārstās 5-10kg). Mums ļoti trūkst avīžu, palagu, vienreizlietojamo paladziņu.

Tā kā patversmē šobrīd mīt ļoti, ļoti daudz kucēnu, ir rējēju pārapdzīvotība un silts, mitrs laiks – tas viss kopā var veicināt vīrusu izplatību, kas tad kaus neaizsargātākos: tieši mazos suņbērnus. Tāpēc lūdzam apsvērt iespēju uz nedēļu, divām sniegt pagaidu mājas kucēniem, līdz vakcinācijas “aizsargmētelītis” pret vīrusiem būs izveidojies.

Viņu, četrkāju vietā, kuri cilvēku mēlē nerunā, vien paļāvīgi, uzticīgi, izmisīgi vai bailīgi lūkojas mums acīs, mēs teiksim jums: PALDIES!

“Labo māju” ziedojuma konts:

Juglas dzīvnieku aizsardzības grupa

Swedbanka: kods HABALV22, konts: LV95HABA0551003865018; ziedojuma tālrunis: 90006687.

Tukuma patversmes ziedojuma konts:

DzAB „Dzimuši, lai dzīvotu”, reģ nr. 40003151743, konts: LV43UNLA0050020613547 – ar norādi kucīši sterilizācijai; ziedojuma tālrunis: 90006089.

IMGP7930