fbpx

Nebaidies adoptēt senioru

Ko tieši nozīmē suns seniors?
……Atbilde: Veterinārārsti apgalvo, ka sākot no aptuveni 7 gadu vecuma suni var uzskatīt par senioru. Tomēr, tas ir atkarīgs no izmēra. Jo mazāks ir suns, jo vēlāk viņš kļūst par senioru. Lai vai kā, pat 5 gadus jaunam patversmes iemītniekam ir ļoti grūti atrast jaunas mājas. Citiem vārdiem, daudzi no patversmes suņiem nav seniora vecumā pēc veterinārārstu kritērijiem, bet pēc daudzu potenciālo adoptētāju domām viņi jau ir pārāk veci. Protams, viņiem nav taisnība. Ja par suni pareizi rūpējas, tad viņš vēl daudzus gadus pēc seniora vecuma sasniegšanas būs laimīgs, aktīvs un rotaļīgs.

Vai nesanāks tā, ka es būšu adoptējis suni, ar kāda cita pamestajām problēmām? Ja jau suns būtu tik lielisks, kāpēc iepriekšējie saimnieki viņu nepaturēja?
…… Atbilde: Gados vecāki suņi pazaudē savas mājas vairāku iemeslu dēļ… lielākoties šiem iemesliem nav nekāda sakara ar suni, bet gan ar viņa iepriekšējiem saimniekiem. Daudz cilvēku maldīgi uzskata, ka visi patversmes suņi ir ģenētiski vai uzvedības ziņā mazvērtīgi. Pastāv daudz gadījumu, ka arī dārgi, šķirnes suņi kļūst saimniekam nevajadzīgi, jo suni nopirkuši mirkļa vājuma brīdī un vairs nevēlas par viņu rūpēties.
Citi iemesli suņa nonākšanai patversmē: saimnieka nāve… trūkst laika, ko veltīt sunim… izmaiņas darba grafikā… ģimenes pieaugums… pārvākšanas uz jaunu dzīvesvietu, kur mājdzīvnieki nav atļauti… bērnu aizbraukšana uz studijām ārvalstīs… alerģijas…. izmaiņas dzīvesveidā…. topošajam dzīvesbiedram nepatīk suņi. (Visas šīs ir reālas ikdienas situācijas.)

Kādas ir suņu senioru priekšrocības, kas nav kucēniem un jauniem suņiem?
…… Atbilde: Gados vecāki patversmes suņi jau ir vairāk vai mazāk apmācīti gan paklausībā, gan uzvedībai iekštelpās. (Daži suņi apjukuma un sarūgtinājuma dēļ, jo ir pamesti un dzīvo patversmē, var īslaicīgi aizmirst iemācītās manieres. Tomēr neizbēgami ir tas, ka atrodot jaunas gādīgas mājas, viņi aizmirsto atcerēsies.)
Suņi seniori ir iemācījušies, ko nozīmē “nedrīkst” un, ka mēbeles, paklāji, kurpes un viss pārējais, ko var sakošļāt, ir jāatstāj mierā.
Viņi jau ir “socializēti” un iemācījušies, ko nozīmē ņemt dalību “grupā” un saprasties ar cilvēkiem un gandrīz visiem citiem suņiem un, dažkārt, pat kaķiem arī.
Vecāki suņi, it sevišķi ja jau kādreiz ir piedzīvojuši mīļumu un rūpes, to novērtēs un ātri iemācīsies, ko no viņiem sagaida, lai atkal iegūtu un saglabātu to mīļumu un rūpes no saviem jaunajiem saimniekiem. Vecāki suņi zina kā ļaut tev pabeigt lasīt avīzi mierīgi sēžot tev blakus, kamēr viss pa dienu uzkrātais stress izplēnēs un paaugstinātais asins spiediens nokritīsies. Viņi ir arī vienmēr gatavi kompanjoni, lai pastaigātos, brauktu līdzi mašīnā, staigātu pie pavadas, lai aizietu pakaļ un tev atnestu u.t.t.
Visbeidzot, suņi seniori nesagādās nepatīkamus pārsteigumus. Pirms adoptēšanas ir viegli noteikt viņu uzvedības manieres un temperamentu, un tev nebūs jāmin, cik liels suns izaugs, kad būs pieaudzis.

Neskatoties uz jau minētajām suņa seniora priekšrocībām, vai ir vēl kāds labs iemesls, lai adoptētu gados vecāku suni nevis kucēnu, kuram vēl visa dzīve priekšā?
…… Atbilde: Gandrīz visi cilvēki, kas patversmē meklē suni, vēlas kucēnu vai jaunu suni (jaunāku par 3 gadiem). Ir arī tādi cilvēki, kas vēlas nopirkt kucēnu no audzētājiem. Adoptējot vecāku suni, mēs esam reāls piemērs līdzjūtībai un dzīvības vērtībai jebkurā vecumā, kā arī tas būs kā protests nežēlīgajai un nehumānajai suņu audzēšanai, kas tiek piekopta peļņas dēļ vai arī, lai „bērni redzētu kā rodas dzīvība”. Un, protams, tāpat kā kucēnam visa dzīve vēl ir priekšā, tāpat arī tu sunim senioram vari dāvāt viņa labākos dzīves gadus, kas vēl ir priekšā tajā pašā laikā ievedot savā ģimenē lielisku papildinājumu. Vēl ir vērts pievērst uzmanību tam, ka adoptējot gados vecāku suni, tu paglāb viņu no ilgstošas uzturēšanās patversmē vai pat iemidzināšanas.

Vai suņa seniora medicīniskā aprūpe man neizmaksās vairāk?
…… Atbilde: Vizītes pie veterinārārsta un ārstniecības līdzekļi ir nepieciešami jebkura vecuma suņiem un tas varbūt izmaksās, bet varbūt neizmaksās dārgāk nekā jaunam sunim. Pirms tu adoptē suni senioru, noteikti pārbaudi viņa veselību pie veterinārārsta. Tādējādi, ja uzzināsi, ka sunim ir kādas veselības problēmas, varēsi izlemt vai tu varēsi atļauties ārstniecības izdevumus.

Vai vecākiem suņiem ir kādas “īpašās vajadzības”?
…… Atbilde: Ar veselības novērtējumu no veterinārārsta tu zināsi vai sunim ir kādas ar vecumu saistītas problēmas un tu varēsi atbilstoši rīkoties. Citādi, suņiem senioriem nepieciešams viss tas pats, kas jaunākiem suņiem – pilnvērtīga barība, fiziskās aktivitātes (lai gan mazāk intensīvas kā jauniem suņiem), kā arī regulāras vizītes pie veterinārārsta.

Vai tā ir taisnība, ka vecāku suni nevar tik labi apmācīt kā kucēnu?

…… Atbilde: Suņus var apmācīt jebkurā vecumā. Senais teiciens, ka vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi, nav taisnība. Kā piemērs tam ir patversmē atstātais suns, kuru viņa pirmos 10 dzīves gadus saimnieki sauca par “stulbu”. Tad 10 gadu vecumā viņu adoptēja gādīgs saimnieks un jau 14 gadu vecumā suns ieguva vairākas pirmās vietas sacensībās paklausības kategorijā.

Cik ilgs laiks sunim senioram būs nepieciešams, lai pierastu ar jauno režīmu?
…… Atbilde: Katrs suns ir unikāls ar tikai viņam raksturīgām īpašībām un piedzīvoto dzīves pieredzi, tāpēc ir grūti paredzēt cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai pielāgotos jaunajām mājām. Ja suns pirms tam ir dzīvojis patversmē, piedzīvotais stress var radīt viņā apjukumu uz kādu laiku. Daži suņi daļēji vai pilnībā aizmirst savu mājas dresūru. Tomēr ar rūpīgu, pacietīgu un laipnu, saprotošu attieksmi jebkurš suns ar laiku mainīsies. Tas var prasīt pāris dienas, nedēļas vai mēnešus.

Vai ir kaut kas īpašs, ko man vajadzēs darīt suņa pielāgošanās periodā?
…… Atbilde: Vēlreiz, tas ir atkarīgs no katra suņa individuāli. Tomēr prakse rāda, ka ar jebkura vecuma suni vislabākais variants ir veltīt dažas nedēļas, kad tev būs vairāk brīva laika, ko veltīt suņa iedrošināšanai un komunikācijas izveidošanai ar suni, kā arī lai izveidotu to īpašo saikni, kas nodrošinās patīkamu kopēju nākotni.

Ar kāda veida palīdzību un atbalstu es varu rēķināties no tās patversmes, no kuras es būšu adoptējis suni senioru?……
Atbilde: Katras patversmes resursi atšķiras. Dažas sniegs tev visu nepieciešamo palīdzību, kamēr mājdzīvnieks iedzīvojas jaunajās mājās; citām patversmēm vienkārši nav nepieciešamo darbinieku vai iespējas, lai to darītu. Dažas patversmes piedāvā segt veterināro pakalpojumu izmaksas kādā noteiktā periodā. Ja tu zini, ka tev būs nepieciešams atbalsts no patversmes, vispirms pārliecinies, vai patversme tev var to nodrošināt.

Mans vecais suns nesen kā nomira. Ja nu manu nākošo mīluli drīz vien arī piemeklē tāds pats liktenis?
…. Atbilde: Sēras ir ļoti personiska lieta. Daži cilvēki seniora adoptēšanu redz kā cieņas izrādīšanu savam iepriekšējam sunim un tas patiesībā remdē viņu bēdas. Turklāt, apzināšanās, ka adoptējot suni, tu esi izglābis viņa dzīvību un ļaus sunim piedzīvot vēl daudzus priecīgus mirkļus, neskatoties uz to, cik laika vecākam sunim vēl ir atlicis, bieži vien motivē cilvēkus koncentrēties uz pozitīvo un vieglāk samierināties ar zaudējumu.
Jāņem vērā tas, ka nevienam sunim nav garantijas, cik ilgi viņš vēl nodzīvos. Kopā pavadītā laika kvalitāte ir daudz nozīmīgāka nekā tā kvantitāte.

Likās noderīgi? Padalies ar draugiem!

Piesakies jaunumiem

Vēl, citi noderīgi raksti

Kā izaudzināt drošu un draudzīgu kaķi

Pavasaris un vasara ir mazo kaķēnu laiks. Ja kucēnu skoliņas apmeklēšana un sadarbība ar kinologiem gan mazu, gan pieaugušu suņu skološanā jau ir kļuvusi par pašsaprotamu rīcību, tad kaķu socializācijas tēma joprojām ir salīdzinoši jauna.

Kas jāzina, izvēloties sibīrijas haskiju, aļaskas malamutu un samojedu

Jebkuru šķirņu suņiem regulāras fiziskās aktivitātes ir vairāk nekā ieteicamas, bet it īpaši primitīvo suņu šķirnēm, tādām kā – Sibīrijas haskijs, Aļaskas malamuts, Samojeds utml.Šīs suņu šķirnes ir vēsturiski radītas, lai tās kalpotu ziemeļu tautām kā vilcēji gan pasažieru, gan

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai nodrošinātu jums vislabāko pieredzi mūsu vietnē.