Gandrīz pēc gada… tomēr uzvar taisnīgums! ?

Pārtikas un veterinārais dienests ilgstoši saņēma Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju sūdzības par Dzīvnieku aizsardzības likuma pārkāpumiem kādā adresē Rīgā un daudzkārtējās apsekošanās konstatēja virkni pārkāpumu, kurus suņu īpašniece gadu gaitā tā arī nenovērsa.

Līdz 2018.gada 16.augustā Pārtikas veterinārais dienests uz pārbaudi šajā adresē ieradās jau kopā ar Rīgas pašvaldības darbiniekiem un secināja, ka labturības prasību pārkāpumi joprojām nav novērsti. Suņu īpašniece ar pārbaudes veicējiem nevēlējās sadarboties. Tā vietā viņa slēpa un atteicās uzrādīt suņus, draudēja klātesošajiem ar cirvi, kā arī draudēja nogalināt kucēnus un svieda tos pāri pusotru metru augstam žogam. Pārbaudes rezultātā tika izņemti un dzīvnieku patversmē “Labās mājas” nogādāti 18 suņi, no tiem – 15 apmēram divus mēnešus jauni kucēni (12 Rodēzijas ridžbeki un 3 Rodēzijas ridžbeka un Kaukāza aitu suņa jaukteņi) un 3 pieauguši suņi (2 Rodēzijas ridžbeka un viena Kaukāza aitu suņa kucīte). “Ražojošajām kucītēm” ciltsraksti, kas apliecinātu piederību konkrētai šķirnei un atbilstību standartiem, nebija un kucēni tika tirgoti lētāk, jo “bez papīriem”.

Protams, ja ir pieprasījums, tad vienmēr būs arī piedāvājums. Bet skumjākais, ka cilvēki, kuri iegādājas “šķirnes kucēnus bez papīriem” nemaz neaizdomājas, kādos apstākļos dzīvo šie kucēni un kāda dzīve daudzu un mokošu gadu garumā ir šīm kucītēm, kuras tikai “ražo preci pārdošanai”. Šajā gadījumā suņi un kucēni ilgstošu laiku tika turēti kliedzoši antisanitāros apstākļos, kur nebija nodrošināts tīrs svaigs ūdens un pilnvērtīga barība; nepieciešamā veterinārā aprūpe, regulāra attārpošana, tīrība suņu būdā un laukumā, kur suņi uzturas; nebija nodrošināta silta un sausa vieta kucēniem, kur patverties nelabvēlīgos laika apstākļos; suņu pavairošanai tika izmantota slima kucīte (!!!). Kucēni, nonākot patversmē, rija aizgūtnēm visu, ko varēja reāli iebāzt mutē. Gan kucēniem, gan pieaugušajiem suņiem lielā daudzumā tika konstatēti helminti (cērmes) un citi zarnu parazīti (no kā suņiem bija caureja un asinis fekālijās). Visi trīs pieaugušie suņi bija nesocializēti, acīm redzami cietuši no cilvēka bezatbildības un ļaunprātības, tādēļ šo dzīvnieku socializācijai un traumu seku pārvarēšanai patversmē ieguldījām īpašas rūpes.

Patversmē visiem suņiem tika nodrošināta labturības prasībām atbilstoša aprūpe – pilnvērtīga un vecumam atbilstoša barība, vienmēr tīrs ūdens, veterinārmedicīniskā aprūpe (ārstēšana, attārpošana, vakcinēšana…), tīri voljēri, rotaļlietas, pastaigas, drošība un miers… Visi suņi tika apzīmēti ar mikročipu un reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā.

2018.gada oktobrī Pārtikas un veterinārais dienests pieņēma lēmumu par šo suņu konfiskāciju, bet suņu īpašniece šo lēmumu uzreiz pārsūdzēja. Un tā sākās garais tiesvedības process (pēc lēmuma pārsūdzības pirmā tiesas sēde notika tikai 2019.gada februārī)… Laiks ritēja, kucēni auga, veselības stāvoklis uzlabojās, bet juridiski viņi joprojām tika uzskatīti par administratīvās pārkāpuma lietas ietvaros izņemto mantu, kuru patversmei nav tiesību nodot adopcijai… Un sapratām, ka mums ir liela problēma – tiek palaists garām kucēniem tik ļoti svarīgais socializācijas vecums, lai viņi izaugot nebūtu bailīgi un nesociāli.

Suns ir ļoti adaptēties spējīgs dzīvnieks, un seko cilvēkam līdzi it visās dzīves vidēs, ar vienu noteikumu – pie dzīves vides viņam ir jāpierod jau kopš mazotnes. Kontrole pār suņa uzvedību un pieķeršanās cilvēkam iespējama tikai tad, ja kucēns ir ciešā kontaktā ar cilvēku un cilvēkam raksturīgo dzīves vidi jau no pirmajām dzīves dienām. Mājas mīluļus nevar izaudzināt voljerā, kūtī vai garāžā, diemžēl, arī patversmē, mājas mīluļus var izaudzināt tikai mājās, jo katram kucēnam vajadzīga individuāla uzmanība. Patversme nevar nodrošināt to, lai reizi dienā, uz 1-2 stundām, katrs suns pa vienam pavadītu laiku cilvēka mājoklī, radinoties pie sadzīves procesiem un trokšņiem; lai katrs suns 2-3 reizes nedēļā brauktu automašīnā un ietu pastaigā pa pilsētu, viens pret vienu ar cilvēku, bez citiem suņiem u.tml.

Tā nu domājot par kucēnu labsajūtu un spēju nākotnē būt feiniem mājas mīluļiem, 2018.gada decembrī uzsākām projektu Kucēnu socializācijas skoliņa, kuras ietvaros ar kucēniem darbojās brīvprātīgie palīgi (lielākā daļa pēc projekta izteica vēlmi kļūt par sava audzēkņa saimnieku), veltīja viņiem laiku, mācīja komandas, iepazīstināja ar nezināmām lietām, spēlējās u.tml. Liels paldies kinoloģei Jūlijai Siņicinai, kura uzņēmās šī projekta vadīšanu, par viņas ieguldīto laiku un sirdi šajā projektā. Arī pēc projekta beigām brīvprātīgie turpināja regulāri darboties ar saviem audzēkņiem.

Tikmēr notika tiesvedība… Viena sēde, tad nākamā… Lēmums atkal pārsūdzēts. Laiks rit. Kucēni jau izauguši par skaistiem suņu jauniešiem. Tomēr mājās doties nevar.

Līdz beidzot š.g. jūnijā Apgabaltiesa pieņēma lēmumu atstāt spēkā Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu par šo suņu konfiskāciju un jūlijā visi suņi beidzot tika nodoti dzīvnieku patversmei “Labās mājas” – uz to brīdi kucēni jau bija nosvinējuši gada jubileju.

Šajā laikā patversme rakstīja dažādām institūcijām, tai skaitā arī Tieslietu ministrijai, ar lūgumu rast iespēju paātrināt šīs administratīvās lietas izskatīšanu; aicinājām apsvērt izmaiņas normatīvajos aktos, kas paātrinātu lietu, kas attiecas uz administratīvajos un/vai kriminālprocesos izņemtajiem dzīvniekiem, izskatīšanu un iztiesāšanu; iestrādāt trūkstošo regulējumu normatīvajos aktos u.tml.

Lai nu kā, šis ir bijis garš gads mums visiem un prieks, ka tomēr beigās taisnīgums ir uzvarējis un konfiscētajiem suņiem vairs nebūs jāatgriežas tajās šausmās, no kurām viņi tika izņemti. Šiem 18 suņiem murgs ir beidzies un priekšā būs skaista dzīve blakus Savam Cilvēkam, bet cik daudzi suņi savu dzīvi vēl turpina drausmīgos apstākļos… Aicinām savu ģimenes mīluli izvēlēties atbildīgi un neatbalstīt šādas “kucēnu fabrikas”, jo, ja nebūs pieprasījums, nebūs arī piedāvājums.

Lielāka daļa no suņiem šobrīd ir jau aizrunāti (viņiem draudzība ar savu potenciālo cilvēku jau izveidojās Kucēnu socializācijas skoliņā un turpinājās arī pēc tam), tomēr viena ridžbeka kucīte Draga un trīs suņu puikas – jaukteņi Napoleons (Napis), Rupucis un Bruno vēl ļoti, ļoti, ļoti gaida māju piedāvājumu!