ĒRCĒM UN ODU TĀRPIEM DZĪRU NEBŪS!

Palīdzi mums palīdzēt!

Nebūs cilvēka, kurš nebīstas ērces. Un jau pāris gadus aiz vien vairāk suņu saimnieku Latvijā pārliecinās, ka tas ir novecojis mīts: suņiem ērces nav kaitīgas. Diemžēl, rējējiem (var saslimt arī kaķi) ektoparazītu kodums var būt ļoti bīstams vai pat nāvējošs.

Patversmē cauru gadu regulāri visus dzīvniekus apstrādājam pret blusām, taču, sākoties siltajam gadalaikam, vēl būtiskāk ir suņus pasargāt no ērču un arī odu kodumiem. Katra pastaiga ārpus patversmes teritorijas suņu kažokus “piebirdina” ar ērcēm, odi – nu, jūs jau paši zināt, kā šie spindzekļi uzdarbojas… Starp dzīvniekiem, kuri ilgāku laiku uzturas patversmē, esam pamanījuši suņus, kuriem ne tikai blusas, arī ērces kodums uz ādas izsauc augoņa izmēra pampumus – alerģisku reakciju. Par laimi pagaidām neviens no patversmē mītošajiem dzīvniekiem nav saslimis ar kādu no ērču pārnēsātajām slimībām – par to vienmēr laikus parūpējamies. Savukārt odu pārnēsāto kāpuru sekas suņos gan nācies konstatēt: ārstējot citas ligas, tiek atklāta kāpuru ieperināšanās zemādā, asinstārpu invāzija un viens atrasts suns pat no šo kāpuru “ierotēšanas” sirdī vairs nebija glābjams.

No ērcēm suņus pasargā dažādi preparāti – pilieni skaustā, kaklasiksnas, spreji, ēdamas tabletes. Patversme, konsultējoties ar speciālistiem, par optimālāko aizsarglīdzekli saviem dzīvniekiem ir izvēlējusies pilienus skaustā. Taču, ja pret blusām tie dzīvnieku aizsargā līdz diviem mēnešiem, tad pret ērcēm – tikai 4 nedēļas.

Tāpēc sākoties pavasara – rudens sezonai, lielu slodzi patversmes  maciņam uzliek tieši suņu pasargāšana no ektoparazītiem. Vidēji “Labajās mājās” ik dienu uzturas 60 – 70 suņi, kuri tad līdz pat oktobrim reizi mēnesī jāapstrādā ar attiecīgo preparātu. Atkarībā no dzīvnieka svara, viena apstrāde izmaksā no 4 līdz 12 eiro, tātad vidēji ap 300- 400 eiro mēnesī tērējam tikai pasargāšanai pret ērcēm (kad cīņa notiek tikai ar blusām, šīs izmaksas ir krietni mazākas, jo pretblusu preparāti cenas ziņā ir lētāki).

Lūdzu palīdzi mums pasargāt suņus no ērcēm!

Vari izvēlēties konkrētu dzīvnieku, kuram tad līdz pirmo salnu atnākšanai, reizi mēnesī nodrošināsi šo aizsardzību.

Vari palīdzēt kopumā pasargāt patversmes rējējus. Par efektīvākajiem  aizsarglīdzekļiem jau ne pirmo gadu esam atzinuši skaustā pilināmos pilienus “Advantix”, “Fypryst”, “Frontline”; daži brīvprātīgie suņu staidzinātāji saviem mīlulīšiem pērnvasar iegādājās kaklasiksnas “Foresto”, kas dzīvnieku pasargā 8 mēnešu garumā. Pagaidām vēl neesam varējuši atļauties izmēģināt košļājamās pretērču tabletes “NexGard”…

Vari kādu no aizsarglīdzekļiem iegādāties pats un atvest uz patversmi, bet vari arī noziedot naudu, par kuru tad tos iegādāsimies.

Mūsu rekvizīti ziedojumiem ar norādi: “Sargāju no ērcēm!”:

Juglas Dzīvnieku aizsardzības grupa
* “Swedbanka”:  konts – LV95HABA0551003865018; 
* “Citadele banka”:  konts – LV66PARX0000575561012; 
* PayPal konts: Paypal@patversme.lv.

Untitled

Izglītojies!

Latvijas ērces pārnēsā trīs suņiem bīstamas slimības:

* Babezioze – visbīstamākā, jo neārstēta var beigties letāli. Slimības pazīmes nav specifiskas – novēro nomāktību, var būt dzeltenas gļotādas, izmainīta urīna krāsa, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Suņu babēzijas cilvēkiem nav bīstamas, tomēr Latvijā ir babēziju sugas, kuras var izraisīt saslimšanu arī cilvēkiem.

* Granulocitārā anaplazmoze – slimības pazīmes: drudzis, nespēks, samazināta ēstgriba. Ar šo slimību slimo arī cilvēki Latvijā.

* Laimas slimība vai borelioze – atšķirībā no cilvēkiem, dzīvniekiem nenovēro specifisko apsārtumu ērces koduma vietā. Klīniskās pazīmes var būt ļoti neizteiktas – drudzis, apātija, klibums.

***

Odi Latvijā pārnēsā kāpurus, kuri pēcāk var cirkulēt, galvenokārt, suņu, retāk kaķu un cilvēku asinīs, bet pieaugušie parazīti atrodami zemādā. Lielāko skaitu saslimšanu diagnosticē vasarā vai rudenī. Klīniskās pazīmes var arī nenovērot, līdz netiek ārstēta kāda cita kaite, taču ir suņi, kuriem konstatē kāpuru/tārpu veidojumus zemādā.

***

Ja ērce ir jau piesūkusies, būtiski to noņemt pēc iespējas ātrāk! Atkarībā no tā, kur ērcē atrodas vīruss vai parazīts, atšķiras arī laiks, kāds nepieciešams, lai tas nokļūtu dzīvnieka asinīs. Visātrāk asinīs nokļūst encefalīta vīruss, jo tas atrodas ērces siekalu dziedzeros, borēlijām paiet ilgāks laiks – aptuveni 72 stundas, kamēr tās no ērces zarnu trakta nokļūst asinsritē.

***

Pēc pastaigas pārbaudiet dzīvnieka apmatojumu un ādu! Ja ērce piesūkusies, visdrošāk to izņemt lietojot tam paredzētās ērču pincetes, bet var lietot arī diega cilpu. Pincete jāapliek ap ērces galvu un jāgriež ap savu asi, vienlaicīgi velkot ērci uz āru. Nedrīkst ērcei liet virsū spirtu, eļļu vai citu šķidrumu – tas var izsaukt ērcei vemšanu un parazītu ātrāku nokļūšanu dzīvnieka asinsritē! Pēc ērces izņemšanas skarto vietu var dezinficēt.